Η ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΟΜΑΔΑ ΒΟΛΕΪ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ CHALLENGE CUP ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

Τεράστιος Ολυμπιακός, ανάγκασε την Μπούρσα να υποκλιθεί στο μεγαλείο του! Οι ερυθρόλευκες, αν και είχαν χάσει το πρώτο ματς με 3-2 και έχασαν το πρώτο σετ με 25-23, όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω, αλλά επέστρεψαν με εκπληκτικό τρόπο και επικρατώντας με 3-1 σετ, κατέκτησαν το πρώτο τους ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Η Μπούρσα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε εύκολα με 8-4 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Ντιμίτροβα δεν… σταματιόταν στη συνέχεια, ενώ και η Αλμπαϊράκ δεν έβρισκε αντίσταση στα ελληνικά μπλοκ, την ώρα που ο Ολυμπιακός έχανε πολλές πρώτες μπάλες. Το αποτελεσματικό μπλοκ της τουρκικής ομάδας έκρινε και τη διαφορά, μαζί με τους άσους της Αλμπαϊράκ. Η Χριστοδούλου μπόρεσε να μειώσει, αλλά το τελικό 25-23 γράφτηκε εύκολα με την επίθεση της Ντιμίτροβα να «τελειώνει» το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Νίμερ ήρθε να προστεθεί δίπλα στην εξαιρετική Χίπε και τα λάθη της Μπούρσα έδωσαν προβάδισμα με 6-8 στον Ολυμπιακό. Η Γιλντιρίμ και η Ντιμίτροβα «απαντούσαν» στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά η Χριστοδούλου με το σωστό μοίρασμα του παιχνιδιού και η καθοριστική απόδοση της Γερμανίδας του Ολυμπιακού έβαλε τις βάσεις για να διευρύνουν οι φιλοξενούμενες το προβάδισμά τους μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου πήγαν προηγούμενες με 12-16. Η Μπέλιεν με μπλοκ στη Χίπε μείωσε σε 20-22, αλλά έκτοτε με τρεις συνεχόμενους πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε στο 20-25 και στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς συνέχισαν στο ίδιο και καλύτερο τέμπο, έστω κι αν η ως τότε πρωταγωνίστρια Χίπε άργησε να εμφανιστεί. Η Πολ και η Νίμερ έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση, ενώ αποφεύχθηκαν τα λάθη, που αντίθετα αποτέλεσαν τον κανόνα για τις Τουρκάλες. Το προβάδισμα από το πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ διευρύνθηκε (5-8, 12-16) ενώ η «αφύπνιση» της Γερμανίδας χάρισε 7 σετ μπολ στον Ολυμπιακό (17-24). Τελικά ξανά η Χίπε στη διαγώνιο έκανε το τελικό 18-25 και έβαλε σε θέση «οδηγού» την ελληνική ομάδα!

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στο 4ο σετ με σκοπό να το κατακτήσουν και να πανηγυρίσουν την κούπα. Η Μπούρσα έβγαλε αντίδραση κι έφτασε με μινι-ανατροπή στο 8-7, αλλά έκτοτε ο ρυθμός άλλαξε. Η ανατροπή επετεύχθη χάρη στους κρίσιμους πόντους της Πολ και της Λαμπρούση, που έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 14-16 στη δεύτερη διακοπή και έκτοτε ακολούθησε… περίπατος! Η Χίπε έδωσε πανηγυρικό τόνο και το 16-25 ήρθε μαζί με την κατάρρευση της τουρκικής ομάδας, που δεν μπορούσε να αντισταθεί στις Ελληνίδες!

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει έξαλλα την κούπα μέσα στην Τουρκία, αλλά και τους οπαδούς της Μπούρσα να χειροκροτούν ιπποτικά τις νικήτριες του Challenge Cup!